"Działamy z kolekcją!" - tematy lekcji dla przedszkoli i klas I-III

Wystawa "Działamy z kolekcją!" jest pierwszą w historii Muzeum próbą stworzenia przestrzeni edukacyjnej dla dzieci opartej na kolekcji sztuki współczesnej. Wystawa jest zaproszeniem do zapoznania się z dziełami sztuki stworzonymi przez współczesnych artystów – filmami, rzeźbami i instalacjami zaprezentowanymi w przestrzeni interakcji, gdzie przyswajanie wiedzy o sztuce łączy się z zabawą.

Przedszkola i zerówki

Na tropie sztukostanów

Zapraszamy najmłodszych do podróży po sztukostanach! Zwiedzimy różne tajemnicze światy stworzone przez artystów i odkryjemy, gdzie się chowa sztuka. Zajęcia na wystawie to rodzaj opowieści, w której maluchy poznają masę dziwnych bohaterów i ich przygód.

Szkoła podstawowa (klasy I-III)

O pięciu zmysłach człowieka, czyli dlaczego sztuka urzeka?

Jak działają ludzkie zmysły? Na czym polega zmysłowe odbieranie sztuki? Na zajęciach będziemy rozmawiać o tym, jak wyposażone są nasze ciała i jak reagują na otoczenie. Rozruszamy zmysły i porozmawiamy o sytuacjach, nad którymi na co dzień się nie zastanawiamy.

Granice sztuki – granice wyobraźni. Na tropie innych światów

Czy wyobraźnia ma jakieś granice? Czy artyści chętnie jej używają? Spotkanie na wystawie będzie okazją do podróży w zupełnie inne światy, wymyślone przez współczesnych twórców. Uczestnicy przekonają się o nieograniczonej mocy kreacji, którą czasem wystarczy tylko obudzić.

Eksperci sztuki: tworzymy muzeum, kolekcję, przewodnik

A gdyby tak zabawić się w pracowników muzeum? Wszystkich fanów sztuki zapraszamy na warsztaty, podczas których stworzymy fikcyjne muzeum, zaprojektujemy budynek oraz zgromadzimy kolekcję dzieł sztuki. Powołamy też zespół przewodników, odpowiedzialnych za oprowadzenie publiczności po wystawie.

Kolorowe emocje

Podczas warsztatów porozmawiamy o podstawowej palecie barw i roli kolorów, zarówno w codziennym życiu, jak i w działalności artystycznej. Zbadamy jak reagujemy na konkretne barwy i jak wpływają one na dzieła sztuki. Skupimy się na emocjach jakie wyzwala w nas sztuka.

Wytwory, przetwory, tajemnicze obiekty – przedmiot w sztuce i w muzeum

W naszym Muzeum zagnieździły się przeróżne dziwne przedmioty. Określenie ich pochodzenia lub funkcji często bywa bardzo trudnym zadaniem. Podczas lekcji odszukamy poukrywanych obiektów i odkryjemy ich tajemnice. Wspólnie zastanowimy się, z jakich materiałów są zrobione, do czego mogą służyć i dlaczego zawędrowały do Muzeum.